...مــن خـــــــــــــــدا را دارم...

من هنوز و تا همیشه به همین یک آیه دلخوشم:«بندگانم را آگاه کن که من بخشنده ی مهربانم.»

...مــن خـــــــــــــــدا را دارم...

من هنوز و تا همیشه به همین یک آیه دلخوشم:«بندگانم را آگاه کن که من بخشنده ی مهربانم.»

...مــن خـــــــــــــــدا را دارم...

هستم ولی متاسفانه به شدت کمرنگ. :(
ممنونم از دوستانی که همچنان به اینجا سر میزنن و حالمو میپرسن. دمتون گرم :) ممنونم که حواستون بهم هست ؛)
خلاصه دعام کنید لطفا. دمتون به شدت گرم ؛)
هرچی آرزوی خوبه مال شما ؛)

اصلِ حالتون خوش :)

پیوندهای روزانه

تو بحثایِ مذهبی احتمالِ زیاد آخرایِ بحث این جمله ی بی اساس رو شنیدید که میگن "موسی به دینِ خود؛ عیسی به دینِ خود"!!!!!!!!!

مگه داریم؟!مگه میشه؟!


ینی چی الآن؟!؟!؟من واقعا نمیفهمم!!!!مگه اصلِ دینِ حضرت عیسی با اصلِ دین حضرت موسی فرق میکنه!؟!؟!؟مگه همه ی پیامبران ادامه دهنده ی راهِ پیامبرِ قبلی نبودن؟!مگه همه ی پیامبران از یه خدا حرف نمیزدن؟!مگه همه ی پیامبران یه چیزو نمیگفتن؟!؟!؟مگه همه ی پیامبرا مژده ی آخرین پیامبر , حضرت محمد (ص), رو نداده بودن؟!پس این حرف اشتباه که خیلی هم استفاده میشه چیه؟!؟!؟چرا بی فکر حرف می زنیم؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

همه ی پیامبران پیامبرِ قبلی خودشون رو تایید کردن و خودشونو ادامه دهنده ی راهِ پیامبرِ قبلی معرفی کردن و مژده ی پیامبرِ بعد از خودشون رو هم دادن.این یعنی اصلِ دینِ همه ی پیامبران یکیه!یعنی همشون یه چیز رو میگفتن.یعنی این جمله ی بی اساس "موسی به دینِ خود؛ عیسی به دینِ خود" اشتباه هستش!اشتباه...

چرا حواسمون به حرفایی که می زنیم نیست؟؟؟؟چـــــــــــــــرا؟؟؟؟

یه کم فکر کردن قبلِ حرف زدن چیزِ خوبیه هاااااا :)+این عکسم خیــــــــــــــلی دوسش داشتم گذاشتم :) از اون عکسایی هستش که حالِ دلمو خوب میکنه :)

++باشد که رستگار شویم :)) • حوا بانو

نظرات  (۱۲)

 • یک فنجان عشق
 • واقعنا....

  کاش کمی به حرفامون بیشتر دقت کنیم
  +عکس زیباییه /بدجور به دل میشینه
  ++  :)))
  پاسخ:
  بله...واقعنا :)

  واقعا کـــــــــــــــاش...بدونِ فکر یه سری حرفارو الکی تکرار می کنیم!!!به درست و غلط بودنش کاری نداریم اصن!!!فقط تکرار می کنیم!!!

  +آره خیلی دوس داشتنیه!!!حالمو خوب میکنه شدید :)
  خوشحالم که به دلِ شما هم نشسته :)
  ++ :)


 • خانومِ حدیث :)
 • تا حالا ن ازش استفاده کرده بودم نه بهش فکر کرده بودم!
  جالب بود دقت نکرده بودم  :))
  چه خووووووبه این عکسهههه! رفت که بره رو پروفایلم با اجازت ^___^
  پاسخ:
   خیلیم عالی :))

  آره خیلی خوبه :) خوشحالم که دوسش داشتی ^___^
  حالا میبینید ک داریم! خیلی هم داریم!
  چ میشه کرد؟!
  پاسخ:
  بعله متاسفانه داریم!!!!کاش از این به بعد نداشته باشیم....

  واقعا چه میشه کرد؟!؟!؟!؟!
  شاید باید شروع کنیم به خودسازی....هرکس خودشو درست کنه....کاش...
  هق هق هق...
  خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم=))) 
  ولی مشکل احتمالا اینجاست که هیچ کجا از اصل دین پیروی نمیکنن میشنن از علما خط میگیرن. در اون صورت این که میگن موسی به دین خود عیسی به دین خود بسیار صحیح عه. 
  در صورتی که الان کمترین بحثی بین ی مسیحی و ی مسلمون شکل میگیره که این یکی بگه من بهترم اون بگه نه داداچ من بهترم.
  الا بحث بین بی خدا ها و معتقداس.
  به طور کلیم این ضرب المثله کنایست. در مورد بحثای دینی هم فقط به کار نمیره . کلا اگه خط مشی کسی با شما فرق داشته باشه میتونی اینو بگی.
  نتیجه اخلاقی این که جوزده نشیم. حتی تحت تاثیر کتب دینی 
  پاسخ:
  الآن این خنده از برایِ چه بود؟!؟!؟!؟!!!!!!!!!!

  مشکل اینجاست که کم هستن آدمایی که باعقل و فکر کردن مطالعه میکنن و حرف میزنن...این روزا خیلی حرفایِ بی اساس زده میشه و کسی هم نمیره ببینه درسته یا نه!!!فقط کورکورانه تکرار میکنه.به طرفم میگی اینو از کجا شنیدی که میگی؟
  شبه روشن فکران و با اعتماد به نفس میگه که من اینو تو تلگرام خوندم!!!!یا چه میدونم فلان مهندس ساختمون گفت!!!یا چه میدونم او خانوم دکتر گفت!!!!!
  از علما که کارشون همینه خط گرفتن مگه اشتباهِ؟!؟!؟!؟!؟اگه از علما خط نگیریم از تلگرام و اینستا و دکتر و مهندس که تخصصشون مسایل دینی نیس خط بگیریم؟!؟!؟!؟البته نه هر عالمی هااااااا....عالمی که واقعا عالم هستش.

  تو این جمله ی به قول شما ضرب المثله کنایه از آدمایِ دینی استفاده شده...وقتی این جمله از اساس اشتباهه و معنیِ درستی نداره پس به کار بردنش تو هر موردی اشتباست...
  خلاصه اینکه این جمله اشتباه هستش و نباید ازش استفاده کنیم!

  نتیجه ی اخلاقی این که بریم کتب دینی که نویسنده هاشون آدمایِ مطمئنی هستن رو مطالعه کنیم و با فکر و از رو عقل و منطق از جمله ها استفاده کنیم و کورکورانه هر چیزی رو تکرار نکنیم.یکم به معنی حرفامون فکر کنیم.

  ممنونم از حضورتون و ممنونم از نظرتون.
 • منتظر اتفاقات خوب (حورا)
 • از این به بعد میگیم"لکم دینکم ولی دین"!!
  :))
  پاسخ:
  بله.
  :)
  زیبایی قضیه اینه که احساس کنیم مسیحیت تحریف شده ولی اسلام تکون نخورده.
  در آخر یادی کنیم از دوست خوبمون میرتک که میگه: مثلا تقلید چی هست که بخواد مرجع داشته باشه :))))
  پاسخ:
  وقتی خدا خودش تو قرآن گفته که از این کتاب (قرآن) محافظت میکنه,بی انصافیه محضِ که بگیم این کتاب تحریف شده...
  من نمیدونم شما چقدر درباره ی مسحیت و اسلم مطالعه کردید که تو نظراتتون همش این دو دین رو با هم مقایسه می کنید!!!!!نمیدونم چقدر با آدمایِ مطمئن این دو دین صحبت کردید!!!!

  این دوستِ خوبِ شما کی هست؟!؟!؟!؟!چقدر درباره ی تقلید و مرجعِ تقلید مطالعه داشتید که این حرفِ دوست خوبتون رو بازگو می کنید؟!؟!؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  در آخر یادی کنیم از خدایِ عزیزمون که در قرآن می فرماید : «فاسئلوا اهل الذّکر إن کنتم لا تعلمون».  از آگاهان بپرسید اگر نمی‌دانید. نحل (16) آیه 43.
  و یادی کنیم از امام زمانمون که می فرمایند :

  " اما درباره رویدادها یی که پیش می آید، به راویان حدیث ما مراجعه کنید که ایشان حجت من بر شما هستند و من حجت خداوند بر شما هستم" وسائل‏الشیعة ج 27 ص 140.

  در جوابِ اون دوستِ خوبتون این مطلبِ پایین رو تو نظر گذاشتم....امیدوارم کامل این مطلب رو بخونید ...درسته طولانیه ولی واقعا ارزشِ خوندن رو داره....حتما بخونیدش...
  انسان می‌تواند در مسائل و احکام دینی آگاه شده و بر اساس آگاهی خود و بدون مراجعه به مرجع تقلید(آگاه از احکام دین) احکام و تکالیف الهی را انجام دهد. بر چنین کسی نه تنها تقلید لازم نیست بلکه نباید تقلید کند، مگر آن که دیگری را آگاه تر از خود بداند.
  اگر فردی بخواهد اعمالش را بر اساس قرآن و سنّت انجام دهد، باید قرآن و تفسیر آن و علومی را که وابسته به آن است، ‌به طور تخصصّی بداند. همین طور باید سنّت را که عبارت است از قول،‌عمل و تقریر (گفتار و اعمال و رضایت به اعمال دیگران) کاملاً بشناسد؛ یعنی با علوم حدیث آشنا باشد که عبارت است از : علم رجال (شرح حال راویان حدیث) و سلسله سند، درایه (فهم دلالت روایات)، شأن نزول روایات، قرائن حالیه و مقالیه، تقیه، حقیقت و مجاز، تعارض روایات با روایات یا تعارض روایات با آیات و تزاحم مصالح. وی باید این دانش‌ها را به طور تخصّصی و کارشناسانه بداند.
  چنین فردی که به قرآن و سنّت با کیفیت مذکور آگاهی داشته باشد، می‌تواند بلکه باید طبق قرآن و سنت، آن طور که می‌فهمد عمل نماید. به چینن فردی متخصّص علوم اسلامی یا مجتهد و فقیه می‌گویند و تقلید کردن برای او جایز نیست. امّا اگر کسی از نظر علم و آگاهی به حدّ مذکور نرسیده باشد، عقل حکم می‌کند از یک یا چند متخصّص علوم اسلامی بپرسد و طبق آن عمل نماید. این بر مقتضای عقل و شعوری است که خدای تبارک و تعالی به او داده است و قرآن هم به همین مطلب تصریح نموده و فرموده : «فاسئلوا اهل الذّکر إن کنتم لا تعلمون». (1) از آگاهان بپرسید اگر نمی‌دانید.
  تقلید، سؤال از اهل ذکر یا رجوع به مجتهد و متخصّص است، همان طور که مردم چه مسلمان و چه غیر مسلمان در مسائلی که تخصّص ندارند، ‌به متخصّصان مراجعه می‌کنند، مثلاً اگر ماشینشان خراب شد به مکانیک مراجعه می‌کنند؛ اگر بیمار شدند به پزشک مراجعه می‌کنند؛ اگر بخواهند شهر یا خانه بسازند به مهندس و معمار مراجعه می‌کنند. حتی کسانی که در یک رشته تخصص دارند، ‌در رشته‌های دیگر تقلید می‌کنند،‌مثلاً مراجع تقلید در بیماری به پزشک مراجعه می‌کنند؛ مهندسان و معماران هنگامی که ماشینشان خراب شد به مکانیک مراجعه می‌کنند.
  بنابراین همان طور که عقلا در اکثر مسائل روزمرّه از متخصّصان پیروی می‌کنند، در مسائل دینی نیز اگر متخصّص نیستند، باید به متخصّص (مرجع تقلید) مراجعه کنند. این مراجعه را «تقلید» می‌گویند. پس تقلید از فقها نه تنها خلاف عقل نیست ، بلکه از باب رجوع غیر متخصص به متخصص می‌باشد که حکم عقلی است. اگر کسی که باید تقلید کند، تقلید نکرده واعمالی را انجام دهد مانند بیماری است که خودسر دارو مصرف کند. چه بسا عوض این که بهبودی حاصل شود بیماری اش افزون شود. در روایات نیز این حکم عقل مورد تأیید قرار گرفته است. از امام عسکری(ع) آمده است: «امّا من کان من الفقها صائناً لنفسه حافظاً لدینه مخالفاً علی هواه مطیعاً لامر مولاه فللعوام أن یقلّدوه؛(2) از بین فقها آنان که حافظ و نگهبان دین­اند و خود را از گناه و آلودگی حفظ می‌کنند و با هواهای نفسانی مبارزه می‌کنند و مطیع اوامر الهی و جانشینان اویند، بر عوام لازم است که از آنان تقلید کنند».
  مراد از عوام یعنی کسانی که در علوم اسلامی مجتهد و متخصص نیستند، گرچه در علوم دیگر متخصص باشند، مثلاً اگر استاد دانشگاه یا پزشک در علوم اسلامی مجتهد نباشد باید تقلید کند، چنان که مرجع تقلید در مسائل پزشکی و مهندسی از پزشک و مهندس تبعیت و تقلید می‌کند.

  بنابر این در احکام دین، به حکم عقل، شخص یا باید مجتهد باشد که بتواند احکام را از روی دلیل به دست آورد یا از مجتهد تقلید کند، یعنی به دستور او رفتار نماید، یا از راه احتیاط طوری به وظیفه خود عمل نماید که یقین کند تکلیف خود را انجام داده است، مثلاً اگر عده ای از مجتهدان عملی را حرام می‌دانند و عده دیگر می‌گویند حرام نیست، آن عمل را انجام ندهد و اگر عملی را بعضی واجب و بعضی مستحب می‌دانند، آن را به جا آورد، پس کسانی که مجتهد نیستند و نمی‌توانند به احتیاط عمل کنند، واجب عقلی است که از مجتهد تقلید کنند.
  پی‌نوشت‌ها:
  1. نحل (16) آیه 43.
  2. بحار الانوار ج 2 ص 88 .

   
  (این مطلب رو از http://www.askdin.com/ کپی کردم)

  حالا متوجه شدید که تقلید چی هست؟!؟!؟


  ممنونم از حضور و نظرتون.موفق باشید.


  ممنون از مطلب خوبتون
  پاسخ:
  خواهش می کنم.و ممنونم از حضورتون.
  فقط جمله اولتون خوندم و ادامه دادن رو توهین به شعور خودم دونستم،  اولا میگم دین،  نمیگم کتاب دین،  برای مثال نماز عصر را باید عصر خواند؟ یا همان ظهر؟ اگر عصر، پس دین توسط عالمان مذهبی اش تحریف شده. و اگر ظهر،  دلیلتان کو؟ که من گشته ام و پیدا کرده ام که اصلش همان عصر است. ازین گذشته،  قسم بخورید که دین حتی یک حرفش هم تحریف نشده. قسم بخورید همه ی علما آخوندها انقدر پاک بوده اندکه هیچ خدشه ای وارد نکرده اند. که اگر اینطور هم باشد،  تعصبات صرف بسیار خدشه وارد کرده اند.
  جنگ نمیکنم. گله مندم ازین همه جبه گیری که هیچ کمکی نمیکند، نه به معتقد، نه به نقاد، فقط باعث دین گریزیست، نسل بعد چندنفرشان معتقدند؟ چرا نسل بعد؟ همین نسل چند نفرشان معتقدند؟ وقتش نرسیده که فکر کنیم روش و راه ما میلنگد؟ 
  پاسخ:
  اگه نظرِ منو کامل میخوندید متوجه می شدید که قصد من اصن توهین نبوده...نمیدونم چرا این برداشتو کردید؟؟؟من قصدم توهین نبوده و اگه توهینی شده معذرت می خوام.من فقط دلیلی برایِ اشتباه بودنِ اون جمله ی میرتک نوشتم.
  دین از همون کتابِ دین برداشت میشه...
  من نمیدونم که شما کجارو کشتید و تو کدوم کتاب پیدا کردید که اصلش عصر است!!اونجوری که من میدونم پیامبر نمازِ عصر رو هم ظهر خوندن و هم عصر تا به مردم بگن که نماز عصر رو هم میشه ظهر خوند و هم میشه عصر خوند و این به خودِ آدما بستگی داره که کی میتونن بخونن.پس این جمله درست نیست که نماز عصر اصلش ظهرِ یا اصلش عصرِ!!
  من شک ندارم که کتابِ دین تحریف نشده حتی یک حرفش و قسم میخورم.و عقیده دارم که دین از کتابِ دین برداشت میشه و هرکس بخواد به دین برسه باید به کتابِ دین رجوع کنه.
  من در هیچ کدوم از حرفام نگفتم که تمامِ آخوندا و علما آدمایِ پاک و معصومی هستن که حالا بخوام برایِ اثباتش قسم بخورم!!!من تو نظراتم گفتم که آدمایِ مطمئن.
  منم جنگی ندارم.گله مندم که مطالع هامون کم شده...من خودم از این همه خارج نیستم...خودمم میگم.مطالعه ام کمه!
  بله!شما درست میگید که جبهه گیری هیچ کمکی به کسی نمیکنه!!!
  من آماری نگرفتم که چند نفر معتقدن و پیش بینی هم نمیکنم که چند نفر قرارِ معتقد باشن!!!!
  ولی میدونم که یه سری اشتباهات تو روش و راه کشورمون داریم...مثه همه ی کشورا...
  من جبهه گیری نکردم!شما یه جمله نوشتید و من برایِ اشتباه بودنِ اون جمله دلیل نوشتم.همین!که شما هم ارزش قائل شدید و نخوندید که اصن من چی نوشتم!!!
  در هر صورت ممنونم از حضور و نظرتون.موفق باشید.
  نمیدونم از طولانی بودن پست بنالم یا کامنت ها:)
  پاسخ:
  از هر دوتاش :)))
  پست که خیلی طولانی نیست...حالا اونو یه کاریش کنید :)
  کامنت ها هم که کاری از دستم برنمیاد :)) یه سری حرفا بود که باید زده میشد... :)

  ممنونم از حضورتون.
  موفق باشید :)
 • آقای سر به هوا ...
 • من هم دست دارم این عکس رو .
  مخصوصا فلرهای نور خورشید جالبش کرده ...
  به نظر من هم همه ادیان یکیه و اصل تمامشون انسانیته ...
  پاسخ:
  خوشحالم که دوسش دارید :)

  بله خیــــــــــــــــلی...

  بله.اصلِ همشون انسانیته...
  ممنونم از حضور و نظرتون.موفق باشید
 • 🍁 غزاله زند
 • بله،واقعا حرف بی‌فکر و بی‌اساسی‌یه آخر تمام حرف‌ها خداست... همه‌ی پیامبرا و کتاب‌هاشون اومدن که یگانگی خدا رو به ما بگن و اینکه خدا وجود داره و همیشه کنارمونه. هر دینی هم که عوض شه این اصل عوض نمیشه :) 
  پاسخ:
  دقیقا همینه...ممنونم که انقدر کامل متوجه منظورم شدی :))
  اصلِ همشون انسانیت و اعتقادِ :)
  مثل همیشه عالی
  موفق باشی
  پاسخ:
  عالی خوندید...ممنون.
  شما هم موفق باشید....

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">